НОВИНИ

30 жовтня 2017 р.. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка розпочинається курс лекцій, присвячених історії Естонії. Курс лекцій має на меті дати огляд історії Естонії у ХІХ–ХХ ст.
детальніше...

Курс лекцій з історії Естонії ХІХ–ХХ ст

У вівторок 31 жовтня 2017 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка розпочинається курс лекцій, присвячених історії Естонії. Курс лекцій має на меті дати огляд історії Естонії у ХІХ–ХХ ст. Лекції читатимуть Ігор Копитін, викладач Балтійського коледжу оборони у м. Тарту та д-р Каарел Пійрімяе, старший науковий співробітник Військового музею Естонії. Мова викладання – російська (І. Копитін), англійська (К. Піірімяе).

Розклад лекцій:
1. Вступ. Питання історіографії естонської історії. Огляд історії Естонії з ХІІІ по ХІХ ст. (Ігор Копитін).
2. Епоха національного пробудження ХІХ ст. Особливий остзейських порядок. Аграрні відносини. Дерптський університет і національна інтелігенція. Створення національних культурних товариств. Політика русифікації (Ігор Копитін).
3. Естонія на початку ХХ ст. Національне пробудження в політиці. Революція 1905 р. Естонія і Перша світова війна (Ігор Копитін).
4. Проголошення незалежності і Визвольна війна 1918–1920 рр. (Ігор Копитін).
5. Естонська Республіка в міжвоєнний період (1920–1940). Конституція 1920 р. і особливості естонської парламентської республіки. Внутрішня і зовнішня політика. Березневий переворот 1934 р.( і т.зв. «Епоха Безмовності» (Ігор Копитін).
6. Естонія у Другій світовій війні. Червневий переворот 1940 р. Радянізація Естонії. Депортації та «лісові брати». Естонці на службі трьох держав (Каарел Пійрімяе).
7. Балтійське питання у міжнародній дипломатії. Історія естонської еміграції 1944–1991 рр. (Каарел Пійрімяе).
8. Пізньосталінскій період і час відлиги в Естонський РСР. Сталінський терор і національний опір. Масова колективізація. Показові процеси 1950-х рр. Лаврентій Берія і радянська Прибалтика. Інтелігенція. «Золоті шістдесяті» (Каарел Пійрімяе).
9. Брежнєвський період в історії Естонської РСР. Економічні реформи. Олімпійські ігри 1980 року і масові заворушення. Фінське телебачення, туристи і поширення Західної мас-культури. Естонські дисиденти і КДБ (Каарел Пійрімяе).
10. Відновлення незалежності Естонії. Співоча революція. Реформи 1990-х рр. Вступ до ЄС і НАТО (Каарел Пійрімяе).18–19 травня 2017 р.. на історичному факультеті відбудеться міжнародна наукова конференція «За Україну, за її волю», присвячена 100-річчю Української армії
детальніше...

Міжнародна наукова конференція «За Україну, за її волю», присвячена 100-літтю Української Армії

18–19 травня 2017 р. на історичному факультеті відбудеться міжнародна наукова конференція «За Україну, за її волю», присвячена 100-річчю Української армії. Рівно 100 років тому, 18–21 травня 1917 р., відбулася ключова подія – Перший Всеукраїнський військовий з’їзд у Києві, який започаткував процес творення Української Армії. На з’їзд зібралося понад 700 делегатів, що представляли майже 1 мільйон військовиків-українців. Вони виступили за «негайну націоналізацію армії на національно-територіальному принципі», комплектування Чорноморського флоту виключно українцями, висунули вимогу про запровадження української мови у військах. Для практичної реалізації цих вимог з’їзд утворив при Центральній Раді Український генеральний військовий комітет, який невдовзі очолив Симон Петлюра. Перший день роботи цього Комітету, 22 травня, згодом було визнано святом відродження Української Армії.
У 1917 році Україна вперше у ХХ столітті здобула власну державність. У часи Української революції, 100-річчя якої ми відзначаємо цього року, народжувалося і українське військо – неодмінна і одна з найбільш важливих складових державності. Особливий шлях у своєму розвитку пройшли армії держав Центральної та Східної Європи, Південного Кавказу і Центральної Азії – регіонів, що входили до 1917 р. до складу Російської імперії. Учасники конференції покажуть розвиток армій цих держав з національних військових формувань Першої світової війни до збройних сил незалежних держав у період війн за національну незалежність 1917–1921 рр.
Чимало армій сучасних держав зберігають традиції збройних сил, що виникли у 1917–1921 рр. у період війн за незалежність від Росії та сусідніх держав. За умов інформаційної війни з боку Російської Федерації, яка використовує історичну пам’ять в якості інструменту цієї війни, Збройним Силам України стане в нагоді повернення традицій Української Армії 1917–1921 рр. – армії, що боролася в той час як проти "білої", так і проти "червоної" Росії. На жаль, свою незалежність Україна в ході цієї боротьби втратила. Зараз Україні необхідно вистояти в умовах іноземної агресії, і плекання столітніх традицій Української Армії допоможе підняти морально-психологічний стан сучасних нащадків борців за незалежність України – особовий склад Збройних Сил України.
Конференція має на меті зібрати провідних науковців Грузії, Естонії, Казахстану, Латвії, Литви, Польщі, України, які займаються дослідженням історії збройних сил періоду 1917–1921 рр. та традицій військових формувань того часу в сучасних збройних силах держав Центральної та Східної Європи.
Конференція «За Україну, за її волю», присвячена 100-річчю створення Української Армії, відбудеться 18–19 травня 2017 р. в Головному (Червоному) корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою м. Київ, вул. Володимирська, 60.
Початок 18 травня о 10:00.Вітання ректора з нагоди відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
детальніше...

Вітання ректора з нагоди відзначення Дня пам'яті та примирення і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Шановні співробітники, викладачі, науковці, студенти та аспіранти!
Вітаю Вас з Днем пам’яті та примирення та з Днем перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.
З Україною пов’язані вирішальні та найзапекліші баталії Другої світової війни, українці воювали в Червоній армії, в партизанських з’єднаннях, в лавах опору європейських країн; у складі канадської, американської, австралійської, британської та інших армій. Слава всім, хто захищав Україну від агресії з боку нацистського Третього рейху!
Серед героїв-фронтовиків співробітники та студенти нашого Університету, це наша гордість і взірець мужності для нового покоління! Ми у невідплатному боргу перед цими людьми і сьогодні хочеться схилити голову перед кожним, хто прискорив цю Перемогу! Довгих Вам років, міцного здоров'я, світлої долі, любові та злагоди у родинах!
Та, на жаль, і зараз немає миру на нашій землі. Пам’ятаючи подвиги предків, зберігаючи традиції і примножуючи їх, Збройні Сили України, Національна гвардія, добровольці, волонтери боронять нашу Вітчизну від ворожих зазіхань! Пам’ятаємо, перемагаємо!

Миру усім нам! Слава Україні!21 квітня 2017 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася презентація та обговорення українського перекладу книжки Тімоті Снайдера «Чорна земля»
детальніше...

21 квітня 2017 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбулася презентація та обговорення українського перекладу книжки Тімоті Снайдера «Чорна земля» – за твердженням видавництва, дослідження, «що вже встигло стати світовим бестселером». Книжка присвячена історії Голокосту, особливий акцент автор робить на територіях, які протягом Другої світової війни перебували під «подвійною окупацією» – СРСР та нацистської Німеччини. У заході взяли участь представники видавництва «Медуза», декан історичного факультету Іван Патриляк, доцент кафедри історії Центральної та Східної Європи Андрій Руккас, провідний науковий співробітник Музею історії м. Києва і відповідальний секретар Громадського комітету для вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру Віталій Нахманович, а також викладачі, аспіранти та студенти університету.
І. Патриляк, зокрема, відзначив новаторство порівняння Т. Снайдером політики А. Гітлера щодо європейських євреїв із подіями з історії Балкан і колоніальною політикою Німеччини в роки Першої світової війни. І. Патриляк зазначив, що не з усім написаним у книзі можна погодитися, тим не менш, книжка є надзвичайно цікавою, вартою до прочитання і важливою для розуміння важкої теми Голокосту. Він також відзначив неординарність книжки для українського читача. Виступ В. Нахмановича був сповнений полемікою з деякими викладеними Т. Снайдером у «Чорній землі» положеннями, зокрема щодо авторського рецепту попередження подібних трагедій у майбутньому. Проте він також відзначив важливість перекладу видання для українського читача.
А. Руккас під час свого виступу зазначив, що у той час, як серед дослідників Голокосту і досі тривають дискусії між інтенціоналістським і функціоналістським підходами до причин трагедії, Т. Снайдер дозволяє у своїй книзі деяку категоричність і безапеляційність в цих питаннях. Однак, підкреслив А. Руккас, як дослідник він має право на власну думку і цим його книжка також може видатися цікавою українському читачеві. Негативними моментом видання А. Руккас назвав оформлення мап і неуважність автора до викладених у тексті деталей, що псують враження від загалом потрібного видання.
У дискусії після презентації було, зокрема, піднято питання, чи винищення євреїв насправді не було метою Гітлера перед Другою світовою війною, як це стверджується у його попередній праці, «Криваві землі», і які були причини переходу до цієї політики. Модератор заходу Тетяна Пастушенко пояснила позицію Тімоті Снайдера у цьому питанні, нагадавши про наведену ним тезу Ганни Арендт, що не тільки антисемітизм був причиною Голокосту, а також відзначивши, що, на думку автора, "подвійна окупація" деяких територій Східної Європи сприяла здійсненню Голокосту.Запрошуємо всіх бажаючих на кафедру історії Центральної та Східної Європи!
24 березня 2017 року (п’ятниця) історичний факультет Київського національного університету проводить День відкритих дверей.
детальніше...

Запрошуємо всіх бажаючих на кафедру історії Центральної та Східної Європи!

24 березня 2017 року (п’ятниця) історичний факультет Київського національного університету проводить День відкритих дверей.br>
В програмі заходу, який відбудеться з 12.00 до 18.00, заплановані екскурсії в Музей історії Університету, Музей етнології, Музей археології, Центр усної історії, Центр вивчення історії геноцидів та масових репресій, Кабінет історії мистецтв, Центр підводної археології та приміщення кафедр.

О 14-00 в аудиторії 349 відбудеться зустріч з адміністрацією історичного факультету.

Колектив кафедри історії Центральної та Східної Європи буде радий бачити абітурієнтів, батьків і всіх бажаючих!

Ласкаво просимо!Шановні абітурієнти, батьки та всі бажаючі!
У п’ятницю, 16 грудня 2016 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбудеться День відкритих дверей.
детальніше...

Шановні абітурієнти, батьки та всі бажаючі!

У п’ятницю, 16 грудня 2016 р. на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбудеться День відкритих дверей.

В програмі заходу заплановано ознайомлення з навчанням на історичному факультеті, екскурсії до Музею історії Університету, Музею етнології, Музею археології, Центру підводної археології, Центру усної історії, Центру вивчення історії геноцидів та масових репресій, кабінету історії мистецтв та кафедр факультету. Початок о 12-00.

О 14-00 в аудиторії 349 відбудеться зустріч з адміністрацією історичного факультету.

Також на кафедрі історії Центральної та Східної Європи (к. 348) можна буде ознайомитися з освітньою програмою «Східноєвропейські історичні студії» та умовами вступу на історичний факультет.

Ласкаво просимо!Шановні абітурієнти!
У липні 2017 р. розпочинається приймання документів на освітню програму "Східноєвропейські історичні студії" на 2017/2018 навчальний рік.
детальніше...

Шановні абітурієнти!

У липні 2017 р. розпочинається приймання документів на освітню програму "Східноєвропейські історичні студії" на 2017/2018 навчальний рік.

Східноєвропейський регіон — найбільший європейський регіон. Це регіон надзвичайно різноманітних культурних, історичних і політичних традицій. Тут проживають народи різного етнічного походження, релігійної належності та історичного минулого.

Геополітичне значення регіону для світової історії величезне — саме тут починалися і відбувалися події, що неодноразово змінювали карту світу, такі як велике переселення народів, монгольські чи османські завоювання, Перша та Друга світові війни. Східноєвропейський регіон дав світу безліч відомих вчених і культурних діячів, творів і винаходів, але також нерідко — диктаторів, війни, репресії та геноциди. Яскравою сторінкою історії регіону є падіння соціалістичних режимів, що у післявоєнний період були встановлені у більшості країн Центральної і Південно-Східної Європи. Багато в чому історія держав цього регіону може слугувати прикладом для України у проведенні реформ влади і суспільства. Тому, щоб Україна не стояла осторонь загальних тенденцій розвитку регіону, необхідно знати його історію.

Східноєвропейські студії це: - навчання у найбільш престижному вузі України
- можливість навчання на бюджеті та контракті
- самостійний вибір тем і дисциплін
- поглиблене вивчення іноземних мов
- стажування за кордоном
- співпраця з іноземними університетами
- успішна конкуренція на ринках праці
- можливість працювати в міжнародних організаціях, дипломатичних відомствах
- університетський сертифікат «референт-перекладач».

Ласкаво просимо!14 грудня 2016 р. на історичному факультеті Київського національного університеті імені Тараса Шевченка відбудеться лекція др. Вітаутаса Йокубаускаса, старшого наукового співробітника Інституту історії та археології регіону Балтійського моря Клайпедського університету "Система оборони Литви після 1990 р."
детальніше...

14 грудня 2016 р. на історичному факультеті Київського національного університеті імені Тараса Шевченка відбудеться лекція др. Вітаутаса Йокубаускаса, старшого наукового співробітника Інституту історії та археології регіону Балтійського моря Клайпедського університету "Система оборони Литви після 1990 р." Др. Вітаутас Йокубаускас – литовський військовий історик, автор монографій “The Power of “Small Armies” and Paramilitarism: the Case of Interwar Lithuania” (2014) та “The Will to Resist: Paramilitarism and the Problems of Lithuanian National Security” (2015), також він брав участь у розробці нової військової доктрини Литви 2016 р.

Лекція відбуватиметься в ауд. 349 о 13-00 в "червоному" корпусі Київського національного університету імені Тараса Шевченка (вул. Володимирська, 60). Вхід вільний. Кафедра історії Центральної та Східної Європи запрошує усіх бажаючих.

КОНТАКТИ

01601, Київ, вул.Володимирська, 60, к. 348
Тел. (044) 239-3456, (044) 239-3317
Email:
kafedra339@ukr.net
beyaet@univ.net.ua


Руккас А. О. "Разом з польським військом": Армія Української Народної Республіки 1920 р. (структура, організація, чисельність, уніформа). 2-е видання. – Київ: Видавець Олег Філюк, 2016. – 480 с.

Книга присвячена історії збройних сил України 1920 р.: їх відродженню завдяки допомозі польських союзників, участі у бойових діях польсько-українсько-радянської війни, формуванню окремих з’єднань, частин, підрозділів і установ. Розрахована на істориків, військових, аспірантів і студентів гуманітарних факультетів, курсантів військових училищ, усіх, хто цікавиться історією України і Польщі початку ХХ ст.
На бій за волю. Перемога через поразки. Україна у війнах і революціях 1914–1921 років. / Авт. колектив: А. Руккас, М. Ковальчук, А. Папакін, В. Лободаєв. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 352 с.

Дослідження присвячене боротьбі України за незалежність у 1917–1921 рр., війнам Української Народної Республіки з більшовицькою Росією, білогвардійцями, подіям Першого та Другого зимового походів, українсько-польській війні 1918–1919 рр., походу українсько-польської армії на Київ, селянському повстанському руху в Україні.
Хрестоматія з історії західних і південних слов’ян (Т. 2. Нова доба). Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів / За ред. Ярового В. І. Колектив укладачів: Яровий В. І., Антонюк О. С., Малацай І. В., Мотрук С. М., Папакін А. Г., Руккас А. О., Шилова А. В., Шумило В. П. – К.: Видавець Олег Філюк, 2016. – 348 с.

Хрестоматія складається з писемних джерел з історії західних та південних слов’ян у нову добу. Укладачами підібрані, укладені та систематизовані документи з історії Болгарії, Боснії і Герцеговини, Македонії, Польщі, Сербії, Словаччини, Словенії, Хорватії, Чехії та Чорногорії.
Історія українського війська. / Під заг. ред. В. Павлова. Автори: М. Відейко, А. Галушка, В. Лободаєв, М. Майоров, Я. Примаченко, А. Руккас, Є. Синиця, О. Сокирко, А. Харук, Б. Черкас. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 416 с.

Науково-популярне видання висвітлює історію збройних формувань народів України від давнини до сьогодення, історію становлення і розвитку українських військових формувань ХХ ст. і збройних сил сучасної України.
Папакін А. Війська польські. Польські військові формування колишньої російської армії в Україні 1917–1919 рр. / Артем Папакін. 2-е видання. – К.: Видавець Олег Філюк, 2015. – 128 с.: іл.

Книжка присвячена історії створення, розвитку та участі в бойових діях під час Першої світової війни та Громадянської війни в Україні польських добровольчих частин. Дослідження ґрунтується на архівних матеріалах України, Росії та Польщі. Книга вперше висвітлює роль польських військових формувань у намаганнях України здобути незалежність в 1917–1918 рр. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України та Польщі періоду Перших визвольних змагань.
Історія західних і південних слов’ян з давніх часів до ХХ ст. Курс лекцій. / За ред. В. І. Ярового. 3-є видання. – К.: Либідь, 2009. – 632 с.

У посібнику аналізуються загальні закономірності та специфіка етнічного, суспільно-політичного, економічного і культурного розвитку слов’янських народів Центральної та Південно-Східної Європи. Розкриваються особливості слов’янського етногенезу, процесу виникнення, становлення, розвитку та занепаду феодальних держав центральноєвропейського регіону. Для студентів історичних спеціальностей вищих навчальних закладів.
Яровий В. Новітня історія Центральноєвропейських та Балканських країн. ХХ століття: Підручник для вищих навчальних закладів. – К.: Генеза, 2005. – 816 с.

Підручник висвітлює новітню історію Албанії, Болгарії, Боснії і Герцеговини, Греції, Македонії, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Словенії, Угорщини, Хорватії, Чехії та Чорногорії. Оцінки сучасних подій, явищ та фактів наводяться у підручнику з позицій, які поділяються більшістю сучасних вітчизняних і зарубіжних фахівців та віддзеркалюють нове бачення цілої низки проблем історії країн Центральної та Південно-Східної Європи у ХХ сторіччі.